Türkiye Cezve/Ibrik Şampiyonası - 2023

Ana Sponsor

Teknik Detaylar

Değirmen

Toper TKS-16 X

2023 Türkiye Cezve/Ibrik Şampiyonası’nda sponsor değirmen olarak Toper TKS-16 X kullanılacaktır.

Yarışmacılar, kendi değirmenlerini de yarışmada kullanabilecektir; ancak Toper TKS-16 X en az bir içecek servisinde kullanmak zorundadır.

Kum Ocağı

Gumbala Maksi

2023 Türkiye Cezve/Ibrik Şampiyonası’nda Gumbala Maksi model kum ocağı kullanılacaktır. 

Ölçüler: 34 x 36 x 17 cm

Güç: 1500 W

Ağırlık: 8 kg

Su

AoSmith

2023 Türkiye Barista Şampiyonası’nda, önceki yıl olduğu gibi su sistemleri AoSmith Türkiye tarafından, kurallardaki değerlere uygun şekilde sağlanacaktır.

Yarışma Kuralları

2023 Türkiye Barista Şampiyonası’nda, 2022 Dünya Barista Şampiyonası kuralları temel alınacaktır.

Yarışmacılar

Başvuru Koşulları

Yarışma, 4-7 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan Coffex İstanbul etkinliği içerisinde yapılacak.

Sponsor olan firmalar yakında bu sayfadan açıklanacak.

Yarışmaya katılmak için SCA üyesi olmak zorunlu olmamakla birlikte, yarışma katılım ücretleri aşağıdaki şekildedir:

Bu yılki başvuru süreci önceki yıllardan farklı olacak. Bu sene, “İlk başvuran yer alır” sistemini kullanmayacağız. Tanıtacağımız yeni sistemi kullanmamızın sebebi, kurallar ve düzenlemelere aşina olan, Atina’da yarışma şansı daha yüksek yarışmacı adaylarımızı önceliklendirmek.

Yeni sistemin işleyişi şu şekilde;

1. Başvurular 17/03/2023 tarihinde, saat 12:00‘de açılacak.

Başvurular, 21/03/2023 saat 23:59’da kapanacak.

Yarışmacılar başvuru durumu hakkında 23/03/2023 tarihine kadar bilgilendirilecek.

2. Başvurunun bir bölümü, başvurulan yarışma kategorisinin kurallarına dair bir test içerecek. “Geçme notu” yok. Fakat belirlenen kontenjandan daha fazla başvuru olursa, adayın sınavda ne kadar başarılı olduğu, değerlendirilen bir faktör olacak.

3. Başvurunun bir bölümü olarak, Haziran ayında Atina’da gerçekleştirilecek WOC etkinliği tarihlerini kapsayan geçerli bir pasaportunuz olup olmadığı sorulacak. Ayrıca vize başvurunuzu yapıp yapmadığınız veya mevcut durumda geçerli bir vize/oturum izni/vatandaşlık vb. olup olmadığı sorulacak. Başvuranların bu seyahat durumu da, başvuruların kontenjandan fazla olması durumunda önceliklendirmede değerlendirilecek.

4. Yarışma başvuru ücreti, başvuru yapıldıktan hemen sonra, başvuruların kapanmasından önce yapılmalıdır. Aksi takdirde başvuru dikkate alınmayacaktır. Başvuruların incelenmesi sonucu başarısız bulunan ve yarışamayacak adayların ödemesi iade edilecektir.

Önceliğin verileceği adaylar:

1. Kurallar ve düzenlemelere dair sınavda yüksek skor alan adaylar.

2. Dünya Şampiyonası ile ilgili tarihlerde geçerli bir pasaporta sahip olan adaylar.

3. Yunanistan’a giriş için Schengen vizesi başvurusunu yapmış, vize başvuru sürecinde olan adaylar ile ilgili tarihte hali hazırda geçerli vizesi/erişimi olan, giriş engeli bulunmayan adaylar.

4. Geçmişte “Yarışmacı Davranış Kuralları”na UYGUN bir şekilde WCE lisanslı yarışmalarda yarışmış olan adaylar.


Önemli Notlar:

1. Adaylar değerlendirilirken testin bitirilme süresi dikkate alınmayacaktır. Adaylar, testi erken tamamlamaktan ziyade soruları doğru yanıtlamaya odaklanmalıdır.

2. Aranan öncelikler, gereklilik değildir. Adaylar öncelik listesindeki maddelerin hepsini karşılamasa da kabul edilebilir(Yarışmacı Davranış Kuralları’na uymak şartı dışında).

3. SCA Türkiye, ulusal şampiyonaların (eğer sponsorları yoksa) yalnızca Atina’ya seyahat ve konaklama masrafını karşılamaktan sorumludur. SCA Türkiye, ulusal şampiyon ile birlikte, davranış kurallarını da içeren bir sözleşme/protokol imzalayacaktır.

4. SCA Türkiye, Dünya Şampiyonası’na gidecek adayların vize masraflarından sorumlu değildir. Vize başvurusunda bulunan adaylar, dünya şampiyonasında yarışmaya uygun bulunsa da bulunmasa da vize başvuru masrafını tamamen kendi karşılayacaktır.

5. Bu sene düzenlenecek ulusal yarışmalarda 2022 Kural ve Düzenlemeleri kullanılacak ve başvurudaki sınav da bu kurallara dair olacak.