2024 Türkiye Barista Şampiyonası

Yarışma Sonuçları

Yarışma Programı

İlk Tur

Yarışma Yeri

Yarışma, Atakule, Çankaya, Ankara adresinde, 29 Şubat-3 Mart tarihleri arasında yapılacaktır. Yarışma, Atakule’nin üst katlarında yapılacağından, gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye ederiz.

Yarışma Başvuruları

Tüm başvuranlar, başvuru formunu dolduğu andan itibaren, aşağıdaki/yandaki butonlardan ulaşılabilecek tüm yarışmacı davranış kurallarını kabul etmiş sayılır. 

Bu kurallara aykırı hareket eden yarışmacı adayları/yarışmacılar, yarışmalardan ihraç edilir.

Yarışma başvuruları, 9 Şubat saat 12:00 de açılacak, 11 Şubat 12:00 de sona erecektir. 

Yarışmaya 12 yarışmacı kabul edilecektir. Yarışma, bir ön eleme ve bir final turundan oluşacaktır.

Başvuru formundaki tüm alanları doldurmak zorunludur. Başvuru sırasında kimlik ya da oturum izninizin de görüntüsü gerekeceğinden, bunu önceden hazır bulundurmanız önerilir.

Bu yıl, başvuru formuna ek olarak, bir yarışmacı testi de yapılacaktır. Bu test, tamamının cevabı yarışma kural kitapçığında mevcut olan  25 sorudan oluşur, ve toplamda 25 dakika içerisinde bitirilmesi gerekir. Tüm başvuranlara aynı 25 soru sorulacak olsa da, soruların sırası ve cevapların yerleri her başvuran için rasgele olarak karıştırılacaktır. 

Yarışmacı testi, yarışma başvuruları kapandıktan sonra, başvuranlara özel olarak iletilecektir.

Testin dili Türkçe’dir. Teste İngilizce olarak katılmaya ihtiyaç duyanların [email protected]‘dan bizlere ulaşması gerekir.  

Yarışma başvurularının kabulünde, ilk olarak yarışmacı testindeki başarı, burada eşitlik olması durumunda testi bitirme süresi(daha hızlı bitiren öncelikli olacak şekilde), burada da eşitlik olması durumunda ise başvurunun yapıldığı zaman dikkate alınarak (başvuru formunu önce dolduran öncelikli olacak şekilde) sıralama yapılacaktır. Yarışmaya kabul edilmek için doğru yapılması gereken bir minimum soru miktarı yoktur.

Başvurular kapandıktan sonra en kısa sürede tüm başvuranlara teste katılmak için gerekli talimatlar e-posta ile gönderilecektir. 

Testin yapılacağı platformu denemek, alışkanlığı artırmak için aşağıdaki butonu kullanarak deneme testine ulaşabilirsiniz. 

Tüm soruları cevapladıktan sonra “Hand in” butonuna tıklayarak cevaplarınızı kesinleştirmedikçe testi doldurmadığınız kabul edileceğini hatırlatırız.

Yarışmada 2024 kuralları uygulanacaktır. Yarışma kurallarının Türkçe ve İngilizce versiyonlarını aşağıdaki butonlardan inceleyebilirsiniz. Kuralların Türkçe çevirisi ve orijiinali arasında bir ihtilaf olması durumunda, orijinal versiyonu geçerlidir.

Kural kitapçıklarımızın çevrilmesini mümkün kılan çeviri ekibimize teşekkür ederiz:

* M.Can Kiraz

* Levent Kalaycıoğlu

* Deniz Taşdemir

* Elif Ünal

Yarışma Sponsorları

Yarışmada Victoria Arduino EagleOne modeli kullanılacaktır. 

Makine ayarlarının, imkanlar ölçüsünde, kurallardaki sıcaklık aralıklarında değiştirilmesine izin verilecektir. Sıcaklık değişimi için, organizasyona, en geç oryantasyon toplantısında haber verilmesi gerekir.

Yarışmalarda, Eagle One’ın orijinal portafiltre sepetleri kullanılacaktır.

Aşağıdaki buton ile Eagle One’ın özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Espresso Makinesi

Victoria Arduino
Eagle One

Espresso Öğütücüsü

Victoria Arduino
Mythos MyOne

Yarışmada, yarışmacılara sağlancak olan öğütücü Mythos MyOne modelidir.

Yarışmacılar isterlerse kendi başka marka/model değirmenlerini, sponsor tarafından sağlanan Mythos MyOne değirmenin de masada kalması kaydıyla yarışmada kullanabilirler. 

Aşağıdaki butona tıklayarak MyOne’ın teknik özelliklerini inceleyebilirsiniz.